Zrzeszenie        Kalendarz imprez        Partnerzy        Kontakt


Aktualno¶ci

Mistrzostwa Świata niepełnosprawnych w parakajakarstwie14.05.2012
W dniach 16 – 17 maja br. na torze regatowym Malta w Poznaniu odbędą się Mistrzostwa Świata niepełnosprawnych w parakajakarstwie. Organizatorem zawodów jest Polski Związek Kajakowy oraz „Start” Poznań. Równolegle odbędą się Europejskie Kwalifikacje Olimpijskie oraz Puchar Świata w sprincie kajakowym osób pełnosprawnych. W ubiegłym roku Zarząd PZKaj włączył w swoje struktury parakajakarstwo. Zielonogórski „Start” został w tym roku członkiem Związku. Dzięki tej innowacji w sporcie paraolimpijskim sportowcy niepełnosprawni będą mieli szansę profesjonalnego przygotowania się do udziału w najważniejszych zawodach sportowych. Głównym celem są Igrzyska Paraolimpiskie – Rio de Janeiro 2016, gdzie po raz pierwszy parakajakarstwo zostanie włączone do programu Igrzysk.

W Mistrzostwach w Poznaniu uczestniczyć będzie aż 30 reprezentacji z 6-ciu kontynentów. Zawodnicy startują w konkurencji K1 na dystansie 200m w 3-ch grupach startowych (LTA, TA i A) w zależności od rodzaju schorzenia narządu ruchu. Po raz pierwszy w historii uczestniczyć będzie 6-osobowa reprezentacja Polski, w składzie której znalazł się zawodnik ZSR „Start” Zielona Góra – MATEUSZ SURWIŁO. Wiążemy nadzieje na dobry start Mateusza w Mistrzostwach Świata.

Nasz klub przez 2 lata przygotowywał Mateusza do udziału w imprezach sportowych. W 2011 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w grupie LTA w konkurencji K1 na 200m. Aktualnie zabezpieczamy zawodnikowi pobyt w Poznaniu, gdzie pod okiem trenera Pawła Łukaszewicza uczestniczy w systematycznym szkoleniu. Celem 4-letniego okresu przygotowawczego jest udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio w 2016 roku. Poza Mistrzostwami Świata w tym roku uczestniczyć będzie w Mistrzostwach Europy oraz po raz pierwszy w historii – Mistrzostwach Polski na Malcie. W przyszłym roku odbędą się Mistrzostwa Świata w Rio de Janeiro a w roku 2014 w Moskwie.


Powrót