Zrzeszenie        Statut        Kalendarz imprez        Projekty        Partnerzy        Kontakt


Aktualności

PARACANOE- Mistrzostwa Świata 201828.08.2018
W Portugalii w Montemor o Velho w dniach 22-26 sierpnia 2018 odbywały się Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym oraz w parakajakarstwie. W skład reprezentacji Polski wchodzili nasi zawodnicy niepełnosprawni: Kamila Kubas - brązowa medalistka Igrzysk Paraolimpijskich z Rio de Janeiro oraz Mateusz Surwiło - paraolimpijczyk.

Nasi zawodnicy startowali ze zmiennym szczęściem. Bardzo dobrze zaprezentował się Mateusz, który reprezentował najbardziej liczną, gdyż aż 36 osobową grupę startową. Po zaciętej walce i emocjonujących biegach, pokonując wielu utytułowanych zawodników, zajął 8 miejsce w finale A na 200m uzyskując czas 42.522. Jest to dobra zapowiedź dla naszego zawodnika, podopiecznego trenera Macieja Wyszkowskiego, gdzie w przyszłym roku rozpoczną się kwalifikacje do udziału w Igrzyskach - Tokio 2020.

Nie miała szczęścia Kamila Kubas, która poddana została ponownemu badaniu klasyfikacji medycznej przed zawodami, komisja międzynarodowa przyznała Jej inną grupę startową, stwierdzono, że się usprawniła… Rywalizowała z zawodniczkami w grupie, które chodzą, wiadomo, że Kamila siedzi na wózku inwalidzkim. Niestety nie zakwalifikowała się do finału. Jest to absurdalne i krzywdzące dla zawodniczki, u której przez 5 lat startów nie stwierdzono zmian, zdobywała medale w tym medal podczas Igrzysk. Jej sukcesy wyraźnie komuś przeszkadzały… Niestety często spotykamy się z bardzo kontrowersyjnymi decyzjami komisji klasyfikacyjnych w sporcie osób niepełnosprawnych. Kajakarstwo jest dla Kamili jednym z najważniejszych celów w życiu, z początku, jako zawodniczki pełnosprawnej, a po wypadku, kiedy musiała usiąść na wózek, parakajakarstwo jest Jej nowym życiem. Nie pozostawimy Jej z tym problemem, będziemy wnioskować do komisji o reklasyfikację zawodniczki.

Mamy nadzieję, że Polski Związek Kajakowy wywiąże się ze swojego zadania i będzie robić wszystko, aby pomóc tak utytułowanej zawodniczce, która przynosi wiele zaszczytów i chwały dla Polski.

Powrót