Zrzeszenie        Kalendarz imprez        Partnerzy        Kontakt


Aktualności

Reprezentacja START-u ZG na Igrzyska Paraolimpijskie Rio de Janeiro 201620.08.2016
W dniach 7-18 września 2016 roku w Rio e Janeiro odbędą się XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie. Ponad 4300 sportowców niepełnosprawnych ze 176 krajów rywalizować będzie na tych samych obiektach sportowych, co uczestnicy Igrzysk Olimpijskich. Startować będą w 22 dyscyplinach sportowych, walcząc o medale w 528 konkurencjach. Reprezentacja Polski liczyć będzie 91 sportowców niepełnosprawnych w 13 dyscyplinach, liczymy, jak zwykle na dobre starty naszych rodaków, którzy zachwycają, co 4 lata przywożąc ”worek‘’ medali.

Bardzo jest miło nam poinformować, że w tak doborowej ekipie polskiej znalazło się aż 6 sportowców niepełnosprawnych Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „START” Zielona Góra, w 4-ch dyscyplinach sportowych, co jest znaczącym i największym sukcesem organizacyjnym naszego klubu.

Dwóch zawodników: MARCIN SKRZYNECKI, PIOTR GRUDZIEŃ (tenis stołowy) „zaliczają” swoje kolejne Igrzyska mając na swoim koncie medale olimpijskie, natomiast mamy 4-ch debiutantów: KAMILA KUBAS, MATEUSZ SURWIŁO (parakajakarstwo), MAREK TRYKACZ (podnoszenie ciężarów) i SZYMON SOWIŃSKI (strzelectwo sportowe). Do Rio pojedzie również Marek Marucha, jako trener kadry narodowej w strzelectwie sportowym, który jest jednocześnie trenerem tej dyscypliny w naszym stowarzyszeniu.

Zawodnicy przebyli długą, niejednokrotnie ekscytującą drogę, zanim osiągnęli cel, jakim jest udział w najważniejszym wydarzeniu sportowym - Igrzyskach Paraolimpijskich.

Wykonali bardzo ciężką pracę, z zaangażowaniem i wytrwałością realizowali plan przygotowań, pokonując przy tym wiele przeciwności, głównie związanych z niepełnosprawnością. Poprzez uprawianie sportu udowadniają, że osoby niepełnosprawne mogą realizować swoje cele i marzenia, które dają im wiele satysfakcji w życiu. Do ostatnich chwil walczyli o, jak najlepsze miejsca w rankingach światowych, które dawały kwalifikacje do udziału w Igrzyskach, były również tzw. ”dzikie karty”. Reprezentować będą kraj, województwo lubuskie oraz Zieloną Górę.

Życzymy naszym sportowcom na Igrzyskach Paraolimpijskich dużo szczęścia, radości i satysfakcji ze startów, a przede wszystkim wspaniałych sukcesów sportowych, które będą uwieńczeniem Ich wytrwałej pracy.

Trzymamy za Was mocno kciuki! Dla nas już jesteście zwycięzcami!SYLWE TKI PARAOLIMPIJCZYKÓW – ZSR „START” ZIELONA GÓRAKAMILA KUBAS - parakajakarstwo
Kamila w 2013 roku rozpoczęła swoją przygodę z parakajakarstwem, od początku oddała się temu sportowi profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem. Trenuje sprint kajakowy na dystansie 200m w klasie KL1. Jej trenerem został Jan Durczak, pod którego okiem trenowała jako młodziutka zawodniczka pełnosprawna. Zawodniczka trenuje na obiektach przystani kajakowej „Viking” w Małomicach. Już po kilku miesiącach treningów została powołana do kadry narodowej. W Mistrzostwach Świata i w Mistrzostwach Europy, które w tej dyscyplinie sportu odbywają się co roku zajmowała z początku miejsca V-VII, a od 2015 roku plasuje się w swojej grupie startowej na miejscu IV. Sukcesem było zdobycie brązowego medalu mistrzostw Europy w 2016 roku, a największym osiągnięciem uzyskanie kwalifikacji paraolimpijskiej Rio 2016. Obecnie jest najlepszą zawodniczką w kraju osiągającą coraz lepsze wyniki sportowe. Rok rocznie zdobywa medale Mistrzostw Polski. Wraz z naszym zawodnikiem Mateuszem Surwiło, będzie reprezentować Polskę w dyscyplinie sportowej, która po raz pierwszy weszła do programu Igrzysk Paraolimpijskich.

Kamila jest bardzo ambitną i pracowitą zawodniczką, ale także silną i dzielną kobietą. Codzienne wielogodzinne treningi łączy z samotnym wychowaniem córeczki, z czym bardzo dobrze sobie radzi. Nie lubi użalania się nad sobą, jej dewizą jest iść do przodu, nie narzekać na swój los lecz samemu go kształtować w myśl zasady „co nas nie zabije to nas wzmocni”. Taka życiowa postawa Kamili sprawia, że niepełnosprawność Jej nie ogranicza, uparcie dąży do realizacji swoich zamierzeń i marzeń. Już teraz można jednak powiedzieć o Jej wielkim sukcesie.MATEUS Z SURWIŁO – parakajakarstwo
Mateusz rozpoczynał treningi w parakajakarstwie od 2011 roku, gdy zainaugurowała swoją działalność w Polsce nowa dyscyplina sportu dla osób niepełnosprawnych. Wcześniej był zawodnikiem kajakarstwa osób pełnosprawnych, miał więc już podstawowe przygotowanie, co było bardzo ważne, gdyż startuje w grupie z najbardziej lekkimi niepełnosprawnościami - KL3 - w sprincie kajakowym na 200m. Jest to bardzo silna grupa, wyniki tych zawodników na Świecie nieznacznie odbiegają od rezultatów pełnosprawnych kajakarzy. Mateusz plasuje się w finałowej czołówce światowej, aby dorównać swoim konkurentom, musi bardzo ciężko pracować i podnosić swój poziom sportowy. Zdobywał medale Mistrzostw Świata: w 2011r. (Węgry)-brązowy, w 2012r. (Poznań)-srebrny, w Mistrzostwach Europy w 2015r. (Czechy)-brązowy. Na tych prestiżowych imprezach zajmował również w każdym roku miejsca V-VII. W 2015 roku podczas Mistrzostw Świata w Mediolanie zajął VII miejsce, które zapewniało mu kwalifikację paraolimpijską. Mateusz należy do zawodników, którzy wykonują bardzo ciężką pracę szkoleniową, systematyczną, wymagającą wielu wyrzeczeń. Trenuje na profesjonalnych obiektach sportowych: torach kajakowych na „Malcie” w Poznaniu. Jego trenerem jest Paweł Łukaszewicz. Nagrodą za te wszystkie lata jest udział w Igrzyskach Paraolimpijskich, w których debiutuje, tak jak dyscyplina parakajakarstwa.PIOTR GRUDZIEŃ – tenis stołowy
Piotr jest zawodnikiem tenisa stołowego w grupie 8, z wartościowym dorobkiem medalowym. Zaliczy swoje trzecie Igrzyska. Uczestniczył w Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie oraz w Londynie. Podczas zawodów uczestniczy w grze indywidualnej oraz w grze drużynowej z Marcinem Skrzyneckim. Jego najważniejszymi osiągnięciami jest: srebrny medal olimpijski z Pekinu (2008), gdzie w grze indywidualnej, wywalczył, jako niespełna 17 latek i „czarny koń” reprezentacji Polski, zdobył również złoty medal olimpijski w Londynie -2012, zdobyty w grze drużynowej wraz z Marcinem. Na swoim koncie posiada medale Mistrzostw Świata: w 2010 roku (Korea)-złoty w grze drużynowej, brązowy medal indywidualnie, w 2014 roku (Pekin)-srebrny medal drużynowo. Posiada również medale Mistrzostw Europy: 2007r. (Słowenia)-srebrny drużynowo, 2009r. (Włochy)-złoty drużynowo, 2013r. (Włochy)-brązowy medal drużynowo. Jest wielokrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski w swojej grupie startowej. Wraz z drużyną zielonogórskiego „Start-u” od 5 lat zajmuje I miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Uczestniczy w wielu prestiżowych międzynarodowych, klasyfikacyjnych turniejach, w których zdobywa medale, zajmuje czołowe miejsca mające wpływ na wysoką pozycję na światowej liście rankingowej.

W związku z tym nie miał problemu z uzyskaniem kwalifikacji olimpijskiej, którą otrzymał już w 2015 roku podczas mistrzostw Europy w Danii. Wraz z Marcinem Skrzyneckim bronić będą tytułu Mistrza olimpijskiego. Piotr jest zawodnikiem, który bardzo profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem realizuje proces szkolenia pod okiem Lucjana Błaszczyka w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Swoje losy związał z tym miejscem i z naszym klubem, gdzie przebywa już od 10 lat, gdzie ma możliwość przygotowywać się do najważniejszych imprez sportowych.

MARCIN SKRZYNECKI - tenis stołowy
Marcin jest zawodnikiem tenisa stołowego w grupie 8, z wieloletnim doświadczeniem, ze znacznym dorobkiem medalowym. Igrzyska w Rio będą Jego czwartą tak ważną imprezą sportową. Uczestniczył w Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach, Pekinie oraz w Londynie. Podczas zawodów uczestniczy w grze indywidualnej oraz w grze drużynowej z Piotrem Grudniem. Jego najważniejszym osiągnięciem jest złoty medal olimpijski z Londynu-2012 zdobyty w grze drużynowej wraz z Piotrem. Na swoim koncie posiada medale Mistrzostw Świata: w 2010roku (Korea)-złoty w grze drużynowej, srebrny medal indywidualnie, w 2014r. (Pekin)-srebrny medal drużynowo. Posiada również medale Mistrzostw Europy: 2007r. (Słowenia)-srebrny drużynowo, 2009r. (Włochy)-złoty drużynowo, złoty indywidualnie, 2013r. (Włochy)-brązowy medal drużynowo. Jest wielokrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski w swojej grupie startowej. Wraz z drużyną zielonogórskiego „Start-u” od 5 lat zajmuje I miejsce w drużynowych mistrzostwach Polski. Uczestniczy w wielu prestiżowych międzynarodowych, klasyfikacyjnych turniejach, w których zajmuje czołowe miejsca mające wpływ na pozycje na światowej liście rankingowej. Niecierpliwie oczekiwał na kwalifikację olimpijską, szczęśliwie otrzymując ”dziką kartę”. Wraz z Piotrem Grudniem bronić będą tytułu Mistrza Olimpijskiego.

Jest zawodnikiem, który od lat uczestniczy z zaangażowaniem w szkoleniu w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, pod okiem trenera-zawodnika profesjonalisty: Lucjana Błaszczyka.

Marcin jest studentem Uniwersytetu Zielonogórskiego a jednocześnie doskonale pełni rolę męża i taty, wychowując dwie córeczki.


SZYMON SOWIŃSKI - strzelectwo sportowe
Szymon zaczął swoją wielką przygodę ze sportem osób niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym w 2013 roku, zostając zawodnikiem zielonogórskiego ‘Start-u”. W Igrzyskach Paraolimpijskich debiutuje. Startować będzie w konkurencjach pistoletu pneumatycznego, sportowego i dowolnego: P1, P3, P4. Już w 2014 roku podczas Mistrzostw Świata (Niemcy) zajął IV miejsce w P1.

W tak bardzo krótkim czasie zawodnik uzyskał znakomite wyniki, które z zawodów na zawody są poprawiane, jako nowe rekordy życiowe i ustanawiane rekordy Polski, 8 razy zdobywał tytuły mistrza Polski. Najważniejszymi sukcesami są medale w Pucharach Świata, w klasyfikacji indywidualnej, ale największa ilość medali widoczna jest podczas drużynowej klasyfikacji wraz z zawodnikami: Filipem Rodzikiem („Skorpion” Polkowice) oraz Sławomirem Okoniewski („Start” Szczecin). Najważniejszymi, klasyfikacyjnymi zawodami były Puchary Świata: w 2015 roku w Szczecinie zdobył złoty medal w P5-zespołowo, srebrny medal w P5 - indywidualnie oraz w P1 - zespołowo, w Chorwacji - srebrny medal w P5 - zespołowo. Ale najważniejszym wydarzeniem w 2015 roku dla Szymona były narodziny Jego synka między poszczególnymi wyjazdami na Puchary Świata.

Rok 2016 był dla zawodnika najważniejszym i najbardziej obfitym, jeżeli chodzi o postępy sportowe: w Pucharze Świata w Szczecinie wywalczył zespołowo w P5 – srebrny medal, w Tajlandii zdobył srebrny medal w P1 - zespołowo, brązowy w P4 i w P5 –zespołowo. Zdobywał medale zespołowo i indywidualnie w międzynarodowym pucharze Hanoweru. We wszystkich Pucharach Świata, również w USA „ocierał się” o medale zajmując w finałach IV miejsce, co zapewne miało duży wpływ na decyzję światowych władz o dodatkową kwalifikację paraolimpijską dla zawodnika, którą otrzymał bardzo późno. Szymon jest bardzo sumiennym, zdyscyplinowanym i zaangażowanym zawodnikiem, doskonale godzi pracę zawodową z życiem rodzinnym i treningami. Przygotowuje się pod okiem trenera naszego klubu: Marka Maruchy, który również uczestniczyć będzie w Igrzyskach, jako trener kadry narodowej, do której dołączy zawodnik Filip Rodzik.MAREK TRYKACZ – podnoszenie ciężarów
Marek uprawia podnoszenie ciężarów, czyli wyciskanie sztangi leżąc na ławeczce, od 12 lat. Systematycznie, dzięki swojej ciężkiej pracy uzyskuje coraz bardziej wartościowe wyniki sportowe. Już jako junior był najlepszy w swojej wadze. Wśród seniorów w wadze 65kg zajmuje I miejsce bijąc rekordy życiowe. Najlepszy Jego wynik to 182kg. Na swoim koncie ma brązowy medal Pucharu Europy (Węgry 212), IV miejsce w Mistrzostwach Europy (Rosja 2013, Węgry 2015), w Mistrzostwach Świata: VII miejsce (Dubaj-2014), w Pucharach Świata IV miejsce (Dubaj-2015), V miejsce (Malezja-2016). Zdobywał medale w zawodach międzynarodowych. Kwalifikację paraolimpijską uzyskał podczas Mistrzostw Europy w 2015r. w wadze 72kg, nie w swojej wadze, co zapewne będzie nowym wyzwaniem dla zawodnika, który po raz pierwszy uczestniczy w Igrzyskach.

Marek bardzo profesjonalnie podchodzi do swoich treningów, pokonując coraz większe ciężary, „wyciskając ostatnie poty”. Jest bardzo ambitny i dąży do wytyczonych przez siebie celów. W międzyczasie ukończył studia i aktualnie potrafi pogodzić pracę z codziennymi treningami, co jest wielkim wysiłkiem dla niepełnosprawnego zawodnika. Swoje najlepsze rezultaty osiąga od momentu współpracy ze swoim trenerem: Remigiuszem Wołejko. Stanowią doskonały, rozumiejący się zespół, który odnosić będzie dalsze sukcesy sportowe.Powrót