Zrzeszenie        Kalendarz imprez        Partnerzy        Kontakt


Aktualności

Sukcesy parakajakarzy START-u na Mistrzostwach Świata w sprincie kajakowym w Moskwie11.08.2014
W dniach 06 - 10 sierpnia 2014r. w Moskwie (Rosja) odbyły się Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym. Od sześciu lat Mistrzostwa odbywają się wspólnie dla zawodników pełnosprawnych oraz niepełnosprawnych. Parakajakarze startują w trzech grupach startowych w zależności od rodzaju schorzenia narządu ruchu, na dystansie 200m , w konkurencji K1 i V1 (kanadyjka). Poziom parakajakarstwa na świecie ciągle rośnie. Niepełnosprawni kajakarze reprezentują coraz wyższy poziom sportowy. Mobilizację dla nich stanowi fakt, że parakajakarstwo po raz pierwszy w historii wejdzie do programu Igrzysk Paraolimpijskich (Rio de Janeiro 2016).

Reprezentacja Polski Niepełnosprawnych brała po raz piąty udział w tak ważnej imprezie. Miło jest zawiadomić, że w jej 8-mio osobowym składzie znalazło się aż czterech zawodników Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego START Zielona Góra.
Występ naszych parakajakarzy w Moskwie należy uznać za udany, mimo że nie przywieźli tym razem medalu.

Mateusz Surwiło, srebrny medalista Mistrzostw Świata ‘2012, podopieczny trenera Pawła Łukaszewicza startował w 24-osobowej, najsilniej obsadzonej grupie LTA. W pólfinale uplasował się na drugim miejscu , w finale zajął VII miejsce z bardzo dobrym czasem: 41,619. Od miejsca medalowego dzieliły go niespełna 2 sekundy. Zwycięzca tej konkurencji Yuriy Kikhayew (Ukraina) uzyskał czas 39,208.

Dobrze wypadła Kamila Kubas podopieczna trenera Jana Durczaka, startująca w grupie A - osób z największą niepełnosprawnością . Zajęła IV miejsce wynikiem 01:04.290, zwyciężyła Jeanette Chipinngton (Wielka Brytania) – 55,213. Kamila Kubas czyni widoczne postępy, na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Diusburgu była siódma.

Katarzyna Leśkiewicz, uplasowała się również tuż „za pudłem”. Startując w kategorii kanadyjek w grupie A zajęła IV miejsce wynikiem 01:08.653, tracąc do medalowego miejsca niewiele ponad jedną sekundę.. Zwyciężczynią tej konkurencji została również Jeanette Chipinngton z czasem 01:00,016. Trenerem Katarzyny Leśkiewicz jest Tomasz Głażewski.

Drugi z podopiecznych trenera Głażewskiego Mirosław Rosiński startujący na kanadyjce zajął w swojej grupie LTA VI miejsce uzyskując czas 52,956. Zwycięzcą został Pier Alberto Buccoliero (Włochy) z czasem 50,368.
Powrót