Zrzeszenie        Kalendarz imprez        Partnerzy        Kontakt


Aktualno¶ci

Mateusz Surwiło Wicemistrzem Świata w parakajakarstwie19.05.2012
Wielki sukces odniósł zawodnik Zrzeszenia Sportowo – Rehabilitacyjnego „Start” w Zielonej Górze MATEUSZ SURWIŁO, który zdobył srebrny medal podczas Mistrzostw Świata niepełnosprawnych w parakajakarstwie. Poprawił swój wynik z roku 2011, gdzie również podczas Mistrzostw Świata zajął III miejsce. Trenerem Mateusza jest Paweł Łukaszewicz, który jest jednocześnie trenerem kadry narodowej niepełnosprawnych.

Mistrzostwa odbyły się na torze regatowym Malta w Poznaniu w dniach 16 – 17 maja 2012 r. W imprezie ogółem startowało 97 sportowców niepełnosprawnych reprezentujących 30 krajów z 6 kontynentów. Zawody odbywały się równolegle z Kwalifikacjami zawodników pełnosprawnych do Igrzysk Olimpijskich - Londyn 2012. Organizatorem Mistrzostw Świata był Polski Związek Kajakowy oraz „Start” Poznań.

Niepełnosprawni sportowcy startują w sprincie kajakowym na dystansie 200m. Mateusz w swojej grupie startowej LTA uzyskał wynik 44,299. Zwyciężył reprezentant Rumunii rezultatem 43,259. Ogółem 6-osobowa reprezentacja Polski zdobyła po raz pierwszy w historii parakajakarstwa aż 4 medale.

Pozostałe medale zdobyli: Jakub Tokarz (Wrocław) – srebrny i brązowy oraz Tomasz Moździerski (Opole) – brązowy.

Głównym celem przygotowań Mateusza Surwiło są Igrzyska Paraolimpijskie – Rio de Janeiro 2016, gdzie po raz pierwszy parakajakarstwo zostanie włączone do programu Igrzysk Paraolimpijskich. Przed Nim Mistrzostwa Świata w 2013 r. w Rio de Janeiro oraz w 2014 r. w Moskwie. Wiążemy wielkie nadzieje na przyszłość ze startami Mateusza, który zaznaczył swoimi wynikami miejsce w czołówce światowej parakajakarstwa.

Powrót