Zrzeszenie        Statut        Kalendarz imprez        Projekty        Partnerzy        Kontakt

50 lat Start-u Zielona Góra

W celu upowszechniania i zorganizowania w pełni działalności sportu i rehabilitacji inwalidów powołano w 1965 roku we wszystkich województwach w kraju Międzyspółdzielniane Ogniska Kultury Fizycznej Inwalidów. Pełniły one rolę koordynatora i organizatora sportu i rehabilitacji na szczeblu wojewódzkim.

W Zielonej Górze MOKFI powołano dnia 28 grudnia 1965 r, jako jednostkę organizacyjną Zrzeszenia Sportowego „START' w Warszawie. Celem tej organizacji było rozwijanie kultury fizycznej poprzez rehabilitację i sport dla pracowników spółdzielni inwalidów oraz inwalidów spoza spółdzielni.

Działalność w Ogniskach prowadzona była w sześciu kierunkach: gimnastyka lecznicza, gimnastyka podczas przerw w pracy, turnusy rehabilitacyjne, treningi w sekcjach sportowych, obozy sportowe, zawody sportowe. Wszystkie działania prowadzone były w kołach sportowo-turystycznych przy spółdzielniach inwalidów i skierowane były do pracowników niepełnosprawnych tych spółdzielń.

W 1975 roku nastąpił nowy administracyjny podział kraju, w wyniku którego nastąpiła reorganizacja struktur Zrzeszenia Sportowego „START”. W miejsce istniejącego MOKFI powstało w Zielonej Górze w 1975 roku Międzyspółdzielniane Ognisko Sportu, Rehabilitacji, Turystyki i Wypoczynku „Start” .

Po trzech latach funkcjonowania MOSRTiW przekształcono w 1978 roku w Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Spółdzielczości Pracy „Start” Radę Wojewódzką w Zielonej Górze. Na czele tych organizacji w latach 1975 – 1994 stanął prezes Jerzy Stankowski, który pełnił tę funkcję przez cztery kadencje.

W 1989 roku przestały istnieć struktury spółdzielcze na szczeblu centralnym i wojewódzkim, załamał się dotychczasowy system finansowania jednostek „Start” w Polsce. Wiele klubów w Polsce przestało istnieć, nie wytrzymało tak trudnej sytuacji. Rada Wojewódzka „Start” w Zielonej Górze również przeżywała kryzys.

W 1994 roku ZSSP „Start” w Warszawie przekształciło się w Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” jako największa w Polsce organizacja zajmująca się szkoleniem w wielu dyscyplinach sportowców ze schorzeniami narządu ruchu i wzroku.

Również w 1994 roku w „Start” Zielona Góra dokonano zmiany nazwy stowarzyszenia na
ZRZESZENIE SPORTOWO-REHABILITACYJNE „START”.

Lata 90-te były dla „Startu” bardzo trudne. Z uwagi na złą sytuację finansową w małym stopniu prowadzono szkolenie .

Podsumowując okres 1965-1998 przeszło 30 lat działalności „Start w dziedzinie sportu niepełnosprawnych należy wspomnieć o działaczach i trenerach, którzy przyczynili się do rozwoju stowarzyszenia i kontynuowania działalności w trudnych latach zmian struktur organizacyjnych „Start-u” w Polsce. Byli to:
Jerzy Stankowski – prezes „Startu” 4-ch kadencji
Henryk Gruchociak - sekretarz RW „Start”, Wiceprezes ZSR „Start” - 25 lat pracy w stowarzyszeniu.
Danuta Tarnawska- specjalista rehabilitacji ruchowej, trener, kierownik wyszkolenia, od 1972 roku w „Starcie”.
Ryszard Sawicki – rehabilitant, aktywny działacz.
Włodzimierz Kucharski – sekretarz RW „Start”
Mirosław Chęciński – specjalista rehabilitacji , trener
Adam Wohlgemuth –specjalista rehabilitacji, aktywny działacz
Józef Bela – trener, sekcji goalballa niewidomych
Stanisław Marucha – wieloletni trener sekcji strzelectwa.

W 2000 roku powołano nowe władze ZSR „Start” na czele których stanął prezes Henryk Dybalski. Należy stwierdzić, że był to najbardziej trudny i przełomowy okres dalszego istnienia i funkcjonowania Zrzeszenia. Niewątpliwie gdyby nie przychylność i wsparcie Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” w Warszawie, losy stowarzyszenia mogły potoczyć się różnie.

Poprawa kondycji finansowej Zrzeszenia pozwalała na realizację zadań statutowych. W 2004 roku podczas Walnego Zebrania Delegatów ZSR „START” Zielona Góra wybrano nowe władze stowarzyszenia. Prezesem Zarządu została Danuta Tarnawska.

Od początku istnienia „Start-u” zawodnicy reprezentowali województwo zielonogórskie uczestnicząc w Mistrzostwach Polski w poszczególnych dyscyplinach sportowych . Zawodnicy zdobywali wiele medali w imprezach międzynarodowych i ogólnopolskich. Najbardziej wyróżniającą się postacią był Kazimierz Paruzel zawodnik – z podwójną amputacją podudzi. Największymi jego sukcesami były medale w lekkiej atletyce i w pływaniu zdobyte na Światowych Igrzyskach Inwalidów oraz uczestnictwo w Igrzyskach Paraolimpijskich – Toronto `1976. Został w 1978 roku najlepszym sportowcem niepełnosprawnym Polski i uzyskał tytuł „Sportowca 25-lecia ZSSP „START” .

Znaczące wyniki uzyskiwali łucznicy: Kazimierz Nir i Władysław Racułt, którzy jako członkowie kadry narodowej, uczestniczyli w Mistrzostwach Europy w Barcelonie w 1975 roku. W latach 80-tych zawodnicy piłki siatkowej należeli do czołówki krajowej, wyróżniającymi się zawodnikami byli: Mirosław Kocięcki, Leszek Jutrzenka, Bogdan Galach.

Aktywnie rozwijała się sekcja tenisa stołowego, w której czołowymi zawodnikami byli: Jan Chełmicki, Zbigniew Twardowski , Piotr Kozubski.

W roku 1973 wprowadzono w kraju nową dyscyplinę w sporcie niepełnosprawnych: strzelectwo sportowe. Reprezentanci województwa zielonogórskiego zdobywali tytuł Mistrza Polski w klasyfikacji zespołowej. Indywidualnie wyróżniali się zawodnicy: , Zdzisław Kozioł, Ewa Tojza, Tadeusz Rynkiewicz. W lekkiej atletyce odnosili sukcesy: Mirosław Kocięcki, Andrzej Szatrowski, Jerzy Soboń. Wyróżniali się pływacy, którzy zdobywali medale podczas Mistrzostw Polski : Edward Kalinowski, Zbigniew Grad.

W 1977 roku powstała reprezentacja w piłce toczonej niewidomych, później jako sekcja goalballa, która zdobywała wielokrotnie tytuł mistrza Polski. Najwszechstronniejszym zawodnikiem był Ryszard Dobrychłop -członek kadry narodowej.

Sukcesy w podnoszeniu ciężarów ( wyciskanie sztangi w pozycji leżącej na ławeczce ) osiągał Andrzej Greń –zdobywał medale Mistrzostw Świata i Europy. Największym Jego sukcesem był brązowy medal zdobyty na Igrzyskach Paraolimpijskich w Barcelonie (1992 r.). Podczas następnych Igrzysk w Atlancie w 1996 roku zajął VI miejsce.

Największą niespodziankę sprawił Jan Maliszak zawodnik z jednostronną amputacją podudzia, który i wraz z reprezentacją Polski w piłce siatkowej zdobył brązowy medal na Igrzyskach Paraolimpijskich w 1996 roku w Atlancie.

W latach 2000 - 2015 zauważa się wyraźny wzrost aktywności Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start”. Stowarzyszenie prowadziło działalność na rzecz sportu osób niepełnosprawnych w dziewięciu dyscyplinach sportu. W wymienionym okresie widoczne były największe sukcesy sportowe i organizacyjne stowarzyszenia. Bardzo istotnym wydarzeniem byłą zmiana siedziby stowarzyszenia w 2010 roku, pozyskana i dzierżawiona od miasta, na ul. Urszuli. Po generalnym remoncie budynku, nareszcie sportowcy mają swoją siedzibę, która jest dostępna całkowicie dla osób ze znaczną niepełnosprawnością, gdzie odbywają się spotkania zawodników, również spotkania z psychologiem. Przede wszystkim odbywają się systematyczne zajęcia rehabilitacyjne i odnowy biologicznej dla zawodników, prowadzone przez specjalistów rehabilitacji, zawodnicy korzystają z profesjonalnego sprzętu i urządzeń.

Efektem systematycznej pracy szkoleniowej był udział sportowców w najważniejszych wydarzeniach sportowych.

Wybitne sukcesy zanotowała na swoim koncie utytułowana zawodniczka Ewa Zielińska, która zdobyła swój upragniony medal Igrzysk Paraolimpijskich (Pekin 2008), w skoku w dal- brązowy. Zdobywała również medale w swojej koronnej konkurencji podczas Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Po Igrzyskach w Londynie zakończyła swoją bogatą karierę zawodniczki kontynuując swoją przygodę ze sportem, jako trener lekkiej atletyki w klubie.

Najwybitniejsze sukcesy przez ostatnie lata zanotowali zawodnicy tenisa stołowego: Piotr Grudzień, zdobył srebrny medal indywidualnie na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie w 2008r. Wspólnie z Marcinem Skrzyneckim osiągnęli swój największy sukces: złoty medal w klasyfikacji zespołowej na Igrzyskach w –Londynie 2012. Zawodnicy od wielu lat zdobywają indywidualnie i zespołowo medale Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. W tej dyscyplinie sportowej systematycznie poprawia swoje miejsce w rankingu światowym Tomasz Jakimczuk, zawodnik na wózku inwalidzkim, który w 2015r zdobył swój pierwszy medal (brązowy) drużynowo na Mistrzostwach Europy.

Zawodnicy strzelectwa sportowego Kazimierz Bysiek (karabinek sportowy) oraz Szymon Sowiński (pistolet pneumatyczny) notują na swoim koncie medale Mistrzostw Świata i Pucharu Świata.

W podnoszeniu ciężarów godnym następcą Andrzeja Grenia jest Marek Trykacz, który systematycznie zajmuje coraz lepsze miejsce w rankingu światowym, zdobywa medale Mistrzostw Europy i Pucharu Europy.

W 2011 roku utworzono w stowarzyszeniu nową sekcję sportową: parakajakarstwo, rozpoczęło swoje funkcjonowanie w Polsce, jako dyscyplina paraolimpijska, która po raz pierwszy w historii wejdzie do programu Igrzysk w 2016 roku. Z wielkim powodzeniem zanotował na swoim koncie znaczące sukcesy Mateusz Surwiło zdobywając medale Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata, dołączyli do niego zawodnicy: Mirosław Rosiński, Katarzyna Leśkiewicz. Bardzo obiecująco zapowiada się kariera bardzo ambitnej zawodniczki: Kamili Kubas. Tradycyjną dyscypliną w stowarzyszeniu jest piłka siatkowa, która cieszy się dużym powodzeniem a większość członków tej sekcji uprawia tę siatkówkę od wielu lat. W 2000 roku Arkadiusz Koselnik wziął udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney, zajmując V miejsce wraz z reprezentacją Polski.

Zespół zielonogórskiego „Startu” zdobywał przez wiele lat Mistrzostwo Polski w piłce siatkowej halowej, którą zastąpiła w 2013 roku siatkówka plażowa.

Wśród zawodników są członkowie kadry narodowej, którzy wraz z reprezentacją Polski odnosili znaczące sukcesy w Pucharach Świata. Są to zawodnicy: Bartłomiej Synowiec, Bartosz Żok, Michał Wypych, Jacek Moliński.

W 2007 roku utworzono w klubie nową sekcję - bocci, dyscypliny paraolimpijskiej dla osób ze znaczną niepełnosprawnością, głównie dla osób poruszających się wyłącznie na wózkach inwalidzkich. Zawodnicy z roku na rok podnoszą swój poziom sportowy, plasując się w czołówce w rankingu krajowym, wyróżniają się zawodnicy: Tomasz Niparko i Klaudia Najbor.

Oprócz wymienionych zawodników, którzy zdobywali najwyższe międzynarodowe trofea są zawodnicy, którzy zdobywają medale podczas Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach sportowych .

Szkolenie sportowe prowadzone było przez wykwalifikowaną kadrę trenersko-instruktorską, znającą specyfikę sportu osób niepełnosprawnych.

Zrzeszenie pragnie prowadzić swoją działalność na wysokim poziomie, w związku z powyższym od wielu lat większość zadań realizowanych jest w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, gdzie dyrekcja Ośrodka bardzo przyjaźnie i ze zrozumieniem odnosi się do osób niepełnosprawnych, przede wszystkim poprzez zniesienie barier architektonicznych.

„Start’ Zielona Góra jest organizatorem wielu imprez sportowych o charakterze międzynarodowym, Mistrzostw Polski, ogólnopolskich i regionalnych. Organizowane imprezy zyskały bardzo pochlebne recenzje za tradycyjnie wzorowe ich przeprowadzenie.

Stowarzyszenie jest jedną z wiodących jednostek „Start” w Polsce, jako wielodyscyplinarny klub. Bardzo istotny jest profesjonalizm prowadzonych zajęć, organizacja i uczestnictwo w imprezach sportowych, efektem czego jest uzyskiwanie coraz bardziej wartościowych wyników sportowych, a co za tym idzie powoływanie do kadry Polski w różnych dyscyplinach.

Sukcesy sportowe zawodnicy zawdzięczają przede wszystkim sobie, swojej ciężkiej pracy i wytrwałości.

Wpływ na osiągnięcia ma również profesjonalizm i zaangażowanie kadry trenersko-instruktorskiej, jak również przychylność działaczy oraz pomoc sponsorów.

Działalność Zrzeszenia mogła być realizowana dzięki pozyskiwanym środkom finansowym głównie z Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” w Warszawie”, jako dofinansowanie z Ministerstwa Sportu, z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ze środków samorządowych: Zarządu Województwa Lubuskiego, Urzędu Miasta Zielona Góra.

„Start” Zielona Góra jest członkiem Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” w Warszawie, Polskiego Związku Tenisa Stołowego, Polskiego Związku Kajakowego, Polskiego Związku Bocci, Lubuskiej Federacji Sportu.

Sport osób niepełnosprawnych to nie tylko wyczyn, rekordy i medale. Zdobywają je najlepsi i najbardziej wytrwali zawodnicy. Nie wszyscy mogą być mistrzami z uwagi na swoje możliwości związane niejednokrotnie z dysfunkcją. Niewątpliwie jednak dla wszystkich sport jest jednym ze środków, który umożliwia pokonywać bariery związane z niepełnosprawnością.

"START" ZMIENIA ŻYCIE POPRZEZ SPORT”

Danuta Tarnawska